„Mam w d*pie małe miasteczka” – czyli kilka słów o serialu Rojst

Rojst co to znaczy?

Rojst reg. «miejsce bagniste, porośnięte mchem i krzakami»

Słownik języka polskiego PWN

Rojst – znaczenie tego słowa najtrafniej opisuje powyższy opis, który przytoczyłam z dostępnego online Słownika języka polskiego PWN. Ale co to ma wspólnego z serialem Netflixa? Jak się okazuje, bardzo dużo.

Zacznijmy od miejsca wydarzeń. Fabuła serialu rozgrywa się w małej miejscowości, gdzie każdy każdego zna. Charakterystyczną cechą miejscowych jest również ich skłonność do kłamania, milczenia na ważne tematy i bierność na ludzką krzywdę. Na terenie miasteczka znajduje się wiele bagnistych, mokrych miejsc, a sąsiadujący las skrywa mroczne tajemnice tego, co wydarzyło się w nim podczas wojny.

To tego jakże „urokliwego” miejsca, przyjeżdża młody redaktor Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik) wraz ze swoją brzemienną żoną. Dołącza do grona pracowników „Kuriera„, miejscowej gazety, w której poznaje m.in. Witolda Wanycza (Andrzej Seweryn), doświadczonego aczkolwiek mało przyjaznego kolegę po fachu.

Przyjazd Zarzyckiego zbiega się w czasie z dwoma ważnymi wydarzeniami w mieście. W lesie zamordowana zostaje prostytutka oraz komunistyczny, lokalny działacz. Z niewyjaśnionych przyczyn, dwójka nastolatków również postanawia odebrać sobie życie. Młody dziennikarz postanawia zajęć się rozwiązaniem tych dwóch spraw, jednak im bardziej się w nie angażuje, tym bardziej grzęźnie w bagnie kłamstw, utajnień i zagrożeń.

Rojst sezon 1
Źródło: Grafika Google

Rojst’97 – czyli Rojst sezon 2

W sezonie 2 widz zostaje przeniesiony do wydarzeń, które mają miejsce w tej samej miejscowości, jednak około 13 lat później. Fabuła zbiega się z trwającą w południowej części Polski „powodzią stulecia„. Przerwane wały doprowadzają do zalania lasu na Grontach, gdzie woda wypłukuje pochodzące z czasów wojny, ludzkie szczątki. Wśród nich znajdują się również zwłoki nastoletniego chłopca, którego śmierć początkowo każdy uznaje jako przypadkową.

Do lokalnej policji dołącza komisarz z Warszawy, Anna Jass (Magdalena Różczka), która razem z miejscowym policjantem, Adamem Miką (Łukasz Simlat), zajmuje się sprawą utonięcia chłopca. Charakteryzuje ją spostrzegawczość oraz dbałość o szczegóły, przez co nie dopuszcza do siebie myśli, że do śmierci nastolatka nikt się nie przyczynił. Jej dochodzenie nie pochwala lokalny inspektor oraz inni mieszkańcy, którzy nie chcą aby prawda wyszła na jaw.

W międzyczasie do miasteczka powraca Piotr Zarzycki (Dawid Ogrodnik), który obejmuje posadę redaktora naczelnego w „Kurierze„. Serial Rojst w sezonie 2 przedstawia widzowi również urywki tego, co działo się w lesie na Grontach podczas wojny i jaki udział w tych wydarzeniach miał Witold Wanycz (Andrzej Seweryn).

Rojst sezon 2
Źródło: Grafika Google

Rojst gdzie oglądać?

Rojst online dostępny jest na platformie Netflix. Każdy z odcinków trwa około 50 min, natomiast sezony nie są zbyt długie, ponieważ pierwszy składa się tylko z 5 odcinków, a drugi z 6. Cieszę się, że Netflix seriale wypuszcza od razu w całości, dlatego po premierze drugiej serii, mogłam ją obejrzeć od razu w całości.

Rojst – scenografia, muzyka

Ten polski serial Netflix został przez twórców bardzo starannie przygotowany. Zarówno pierwszy jak i drugi sezon idealnie oddają ducha lat 80. i 90. Wskazują na to ubrania, muzyka, samochody, architektura oraz wnętrza lokali i mieszkań. Jedną z popularnych piosenek z tamtego okresu, którą w oryginale śpiewa Izabela Trojanowska, możemy usłyszeć w nowym wykonaniu. Chodzi o cover Moniki Brodki „Wszystko czego dziś chcę. Link to piosenki wrzucam poniżej:

Rojst recenzja – podsumowanie

Przechodzimy do ostatniego punktu tego artykułu, czyli mojej subiektywnej recenzji serialu Rojst. Początkowo sceptycznie podchodziłam do obejrzenia tej polskiej produkcji, ponieważ bałam się, że będzie swoim poziomem przypominać serial 1983, który bardzo mnie rozczarował. Ostatecznie Rojst wywarł na mnie zaskakująco dobre wrażenie. Moim zdaniem, zarówno pierwszy jak i drugi sezon zapewnił widzowi serię odpowiednich wrażeń.

Podobało mi się to, że wątki, które początkowo wydają się od siebie niezależne, w ostateczności łączą się i nadają całości sens. Przebieg wydarzeń skupia się na rozwiązaniu zagadki, ale przeplata też relacje, rozterki, romanse bohaterów, które nie pojawiają się po to, aby tylko były, lecz nadają historii dodatkowego punktu odniesienia.

W sezonie 2 podobało mi się to, że twórcy rozwinęli postać Teresy Zarzyckiej (Zofia Wichłacz), żony Piotra Zarzyckiego oraz to, że uchylili przed widzem rąbka tajemnicy związanej z wydarzeniami w lesie. Cały serial zachwycił mnie również oprawą muzyczną, w tym „Wszystko czego dziś chcę” Brodki. Często podczas domowych czynności, włączam sobie soundtrack z tego serialu.

Bardzo chciałabym zobaczyć kontynuację produkcji. Na ten moment nie ma jednak potwierdzenia, czy i kiedy powstanie sezon 3.

A czy Ty oglądałeś już Rojst? Napisz swoje wrażenia z tego serialu oraz czy czekasz na jego kontynuację.

~I.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s