Co robić w wakacje? 10 pomysłów na spędzanie czasu latem

Jest już druga połowa lipca, a Ty masz wrażenie, że nie zrobiłeś/łaś jeszcze nic pożytecznego? Zastanawiasz się co możesz robić w wakacje? Chcesz jak najlepiej wykorzystać lato i wolny czas? W tym artykule poznasz moje 10 propozycji na to jak zabić wakacyjną nudę.

1. Spędź czas z bliskimi

Brzmi prosto? Szkoda, że tak często o tym zapominamy. Wakacje to najlepszy czas na wyjazd do babci, dziadka, wujka czy kuzyna. W ciągu roku szkolnego, kiedy obowiązków jest więcej, trudniej znaleźć czas dla rodziny. Wykorzystaj ten letni moment na porozmawianie z krewnymi, wspólne wycieczki, spacery czy wyjazd na ryby. Nie ograniczajmy się tylko do spotkań od święta.

2. Skontaktuj się ze znajomymi

Po tak długim nauczaniu zdalnym, dobrze jest odbudować swoje znajomości. Często nasi przyjaciele uczą się/studiują w innych miastach, więc wakacje to idealny moment, kiedy możemy ich zastać w domu rodzinnym. Nauczmy się znowu otwartości na ludzi i odświeżmy kontakty, które zostały ostatnio zaniedbane.

3. Wyjedź gdzieś

Może to być ekskluzywna podróż do Hiszpanii, albo niskobudżetowy wypad do Kazimierza Dolnego. Dobierz rodzaj wyprawy do stanu swojego konta i jedź. Jeśli jesteś uczniem/studentem, wykorzystaj to, że masz zniżki np. na pociąg, komunikacje miejską czy do muzeum. A jeśli wolisz naturę niż miejski zgiełk, to nasz kraj ma do zaoferowania wiele pięknych tras spacerowych i rowerowych – na pewno znajdziesz coś dla siebie!

4. Nadrób zaległości

Nie mam tu na myśli zaległości z matematyki czy polskiego – chociaż jeśli masz takie, to czemu nie! Pisząc ten punkt pomyślałam o wszystkich tych serialach, książkach i filmach, które chciałeś/łaś obejrzeć ale nie było kiedy. To jest dobry moment aby oddać się przyjemnej lekturze lub zorganizować seans.

5. Postaw na samorozwój

Szkoła uczy nas wiele ale nie wszystko nas będzie interesować i nie wszystko wykorzystamy kiedyś w naszej przyszłej karierze zawodowej. Pomyśl już dziś o tym co Cię interesuje, jakie przedmioty sprawiają Ci przyjemność i co jeszcze chciałbyś/łabyś się nauczyć. Może to będzie jakiś dodatkowy język? Albo chcesz potrenować programowanie? Nie musisz od razu wykupywać szkolenia, możesz skorzystać z darmowych webinarów, ebooków albo filmików na Youtubie. Najważniejsze abyś znalazł/znalazła coś, w czym chcesz się rozwijać.

6. Zadbaj o swoje hobby

Nie bez powodu ten punkt znalazł się zaraz pod propozycją o samorozwoju. Trochę się one ze sobą łączą, ponieważ Twoje dzisiejsze hobby, może w przyszłości stanowić źródło Twojego wynagrodzenia. W swoim życiu spotkałam też osoby, które nie lubią łączyć pasji z pracą, ponieważ uważali, że lepiej najpierw zarobić, aby później wydawać te pieniądze na hobby. Z innej strony, są osoby, które mówią, że jeśli pasja będzie Twoją pracą to nigdy nie będziesz w pracy. Niezależnie, do której grupy się zaliczasz, znajdź coś co sprawia Ci radość i po prostu to rób.

7. Znajdź swoją ulubioną aktywność

Piękna, wakacyjna pogoda to dobry moment aby poeksperymentować z aktywnością. Sport ma duży wpływ na nasze zdrowie, charakter i samopoczucie, dlatego ważne jest aby znaleźć coś co będziemy chętnie wykonywać regularnie. Zastanów się jakiej aktywności jeszcze nie próbowałeś/łaś. Może zawsze chciałeś/łaś zagrać w tenisa ziemnego? Albo w squasha? Albo pójść na pole dance? Nie odwlekaj tego na później, tylko zadbaj o swoje zdrowie już teraz wykonując aktywność, która sprawi Ci radość.

8. Podreperuj swój budżet

Jeśli masz skończone 16 lat, to możesz już legalnie pracować. Zapewne są w Twojej okolicy kawiarnie albo restauracje, które potrzebują sezonowych pracowników do obsługi klientów. Jeśli nie interesuje Cię praca z ludźmi to może pomyśl o wyprowadzaniu psów albo o pracy w sadzie przy zbiorze sezonowych owoców. Mając rękę do dzieci, możesz zatrudnić się jako niania, natomiast jeśli wolisz pracę z domu i masz „lekkie pióro” możesz poszukać zleceń jako copywriter. Możliwości jest sporo, a na zarobione pieniacze na pewno znajdziesz sposób, żeby jakoś je spożytkować. Zresztą praca to nie tylko wynagrodzenie ale też doświadczenie, którego nikt Ci już nie zabierze.

9. Spędź czas ze zwierzętami

Jeśli lubisz zwierzęta, a przebywanie w ich towarzystwie sprawia Ci radość, to przeznacz na to więcej swojego wolnego czasu. Jeśli masz swoich pupili, to będą zachwycone, jeśli pobawisz się z nimi dłużej niż zwykle. Ale jeśli nie jesteś posiadaczem żadnych zwierząt to są na to inne sposoby. Tak jak już wspomniałam wcześniej, możesz wyprowadzać psy na spacer i przy okazji sobie dorobić. Możesz to też robić charytatywnie, zapisując się do pobliskiego schroniska na wolontariat. Pomyśl też, czy ktoś z twojej rodziny lub znajomych nie ma zwierząt albo wybierz się na pobliską farmę alpak lub do zoo.

10. Wyśpij się!

Ostatni punkt a jakże ważny. Sen to podstawa prawidłowej regeneracji. I wiem, że nie da wyspać się na zapas, ale jeśli Twój organizm potrzebuje dłuższego odpoczynku, to teraz jest na to czas. Nie miej wyrzutów sumienia, że całe wakacje spędzasz w łóżku. Dopóki robisz to z głową, Twoje relacje międzyludzkie na tym nie cierpią, ani Twoje zdrowie, to nie ma się o co martwić.

Podsumowanie

To już wszystkie propozycje, które dla Ciebie przygotowałam. Jeśli zastanawiałeś/łaś się co robić w wakacje, to mam nadzieję, że w tym artykule podałam Ci kilka fajnych propozycji. Jeśli masz jeszcze jakiś pomysł, jak można wykorzystać ten letni czas, to podziel się nim w komentarzu!

~I.


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s